Walczenie ze szkodliwymi oparami

Walczenie ze szkodliwymi oparami

Zaledwie parę dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tej właśnie przyczyny wskazane jest aby nabrać trochę refleksji dotyczących dość dużego problemu, który pojawia się w okręgu całej Polski. Mowa tu bezspornie o smogu, który potrafi być dla społeczeństwa naprawdę niebywale groźny. Niebezpieczne toksyny, którymi oddychamy w sumie każdego jednego dnia, mają niewątpliwie do czynienia z rozprzestrzenianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już niecały rok. Stanowczo warto nieprzerwanie uświadamiać czym jest zatrucie środowiska a także jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.

Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku stacjach telewizyjnych został poruszony ten właśnie temat. Trzeba w głównej mierze wiedzieć, że aktualnie w naszym kraju rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił również problem smogu. Dobrym sposobem na przeciwdziałanie degradacji powietrza jest skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Mniej więcej połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy my sami w domach, o czym napomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zdemontujemy kotłów zanieczyszczających nam powietrze, nie rozwiążemy tego problemu.

Zespołów Elektrociepłowni PAK również podpiął się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Produkowana przez wspomnianą spółkę energia, za około dziesięć lat okaże się zeroemisyjna, jak rozgłosił Piotr Woźny, prezes spółki. Bądźmy świadomi też tego, że problem ze smogiem a także z koronawirusem można ze sobą bezpośrednio połączyć. Pandemia SARS-CoV-2 początkowo dała o sobie znać w krajach o bardzo wysokiej degradacji środowiska, a więc w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.

Jeżeli chodzi o smog bez dwóch zdań należałoby również zdawać sobie sprawę z tego, co zasadniczo jest najważniejszą tego przyczyną. Zatem jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu wielu niszczycielskich substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wymienionych kwestii jest niezmiernie ważna, przede wszystkim z powodu naszego zdrowia a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.